×

TYPE IN YOUR SEARCH AND PRESS ENTER

Loading...
Things To Do

Here’s Where To Stream The Oscar Nominations

By Colby Smith

It’s Oscar season.

The Oscars have recently announced the official nominations. With the pandemic closing down theaters, and many studios opting to delay releases, original productions from streaming services have largely composed this year’s contenders. Read on to discover how to watch this year’s historical Oscar nominated-films.

Photo credit: @TIFF

Amazon

Another Round (available for rent)

Nominations include:

  • Best Director – Thomas Vinterberg
  • Best International Feature Film – Denmark

Better Days

Nominations include:

  • Best International Feature Film – Hong Kong

Borat Subsequent Moviefilm

Nominations include:

  • Best Actress in a Supporting Role – Maria Bakalova
  • Best Adapted Screenplay – Screenplay by Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman, Lee Kern; Story by Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Nina Pedrad

Collective 

Nominations include:

  • Best Documentary Feature – Alexander Nanau and Bianca Oana
  • Best International Feature Film – Romania

Emma (available for rent)

Nominations include:

  • Best Costume Design – Alexandra Byrne 
  • Best Makeup and Hair Design – Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze

Minari (available for rent)

Nominations include:

  • Best Picture – Christina Oh, producer
  • Best Director – Lee Isaac Chung
  • Best Actor in a Leading Role – Steven Yeun
  • Best Actress in a Supporting Role – Yuh-jung Youn
  • Best Original Screenplay – Lee Isaac Chung 
  • Best Original Score – Emile Mosseri 

One Night In Miami

Nominations include:

  • Best Actor in a Supporting Role – Leslie Odom Jr.
  • Best Adapted Screenplay – Kemp Powers
  • Best Original Song – Speak Now, Music and Lyric by Leslie Odom, Jr. and Sam Ashworth

Pinocchio

Nominations include:

  • Best Costume Design – Massimo Cantini Parrini
  • Best Makeup and Hairstyling – Mark Coulier, Dalia Colli, Francesco Pegoretti

Promising Young Woman

Nominations include:

  • Best Picture – Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell and Josey McNamara, producers
  • Best Director – Emerald Fennell
  • Best Actress in a Leading Role – Carey Mulligan
  • Best Original Screenplay – Emerald Fennell
  • Best Film Editing – Frédéric Thoraval 

Tenet (available for rent)

Nominations include:

  • Best Production Design – Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas
  • Best Visual Effects – Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher

Time 

Nominations include:

  • Best Documentary Feature – Garrett Bradley, Lauren Domino and Kellen Quinn

The Mole Agent

Nominations include:

  • Best Documentary Feature – Maite Alberdi and Marcela Santibáñez

The Father

Nominations include:

  • Best Picture – David Parfitt, Jean-Louis Livi and Philippe Carcassonne, producers)
  • Best Actor in a Leading Role – Anthony Hopkins
  • Best Actress in a Supporting Role – Olivia Colman
  • Best Adapted Screenplay – Christopher Hampton and Florian Zeller
  • Best Film Editing – Yorgos Lamprinos
  • Best Production Design – Peter Francis; Set Decoration: Cathy Featherstone

The Sound of Metal 

Nominations include:

  • Best Picture – Bert Hamelinck and Sacha Ben Harroche, producers
  • Best Actor in a Leading Role – Riz Ahmed
  • Best Actor in a Supporting Role – Paul Raci
  • Best Original Screenplay – Screenplay by Darius Marder, Abraham Marder; Story by Darius Marder, Derek Cianfrance
  • Best Sound – Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés and Phillip Bladh
  • Best Film Editing – Mikkel E.G. Nielsen 
Photo credit: @imdb

Apple TV+

Greyhound

Nominations include:

  • Best Sound – Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders and David Wyman

Wolfwalkers

Nominations include:

  • Best Animated Feature Film – Apple TV Plus/GKIDS
Photo credit: @imdb

HBO Max

Judas and the Black Messiah

Nominations include:

  • Best Picture – Shaka King, Charles D. King and Ryan Coogler, producers
  • Best Actor in a Supporting Role – Daniel Kaluuya
  • Best Actor in a Supporting Role – Lakeith Stanfield
  • Best Original Screenplay – Screenplay by Will Berson, Shaka King; Story by Will Berson, Shaka King, Kenny Lucas, Keith Lucas
  • Best Original Song – Music by H.E.R. and Dernst Emile II; Lyric by H.E.R. and Tiara Thomas
  • Best Cinematography – Sean Bobbitt 
Photo credit: @imdb

Disney +

Mulan 

Nominations include:

  • Best Costume Design – Bina Daigeler 
  • Best Visual Effects – Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury and Steve Ingram

Soul

Nominations include:

  • Best Animated Feature Film – Pixar
  • Best Original Score – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste
  • Best Sound – Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker
Photo credit: @imdb

Hulu

Nomadland

Nominations include:

  • Best Picture – Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey and Chloé Zhao, producers
  • Best Director – Chloé Zhao
  • Best Actress in a Leading Role – Frances McDormand
  • Best Adapted Screenplay – Chloé Zhao
  • Best Cinematography – Joshua James Richards 
  • Best Film Editing – Chloé Zhao 

The United States v. Billie Holiday

Nominations include:

  • Best leading actress – Andra Day
Photo credit: @imdb

Netflix

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

Nominations include:

  • Best Animated Feature Film – Netflix

Crip Camp

Nominations include:

  • Best Documentary – Nicole Newnham, Jim LeBrecht and Sara Bolder

Da 5 Bloods

Nominations include:

  • Best Original Score – Terence Blanchard 

Eurovision Song Contest

Nominations include:

  • Best Original Song – Húsavík, Music and Lyric by Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson

Hillbilly Elegy

Nominations include:

  • Best Actress in a Supporting Role – Glenn Close
  • Best Makeup and Hairstyling – Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle 

Ma Rainey’s Black Bottom

Nominations include:

  • Best Actor in a Leading Role – Chadwick Boseman
  • Best Actress in a Leading Role – Viola Davis
  • Best Costume Design – Ann Roth
  • Best Makeup and Hairstyling – Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson
  • Best Production Design – Production Design: Mark Ricker; Set Decoration: Karen O’Hara and Diana Stoughton

The Midnight Sky

Nominations include:

  • Best Visual Effects – Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins

My Octopus Teacher

Nominations include:

  • Best Documentary Feature – Pippa Ehrlich, James Reed and Craig Foster

News of the World

Nominations include:

  • Best Original Score – James Newton Howard
  • Best Sound – Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett
  • Best Cinematography – Dariusz Wolski 
  • Best Production Design – Production Design: David Crank; Set Decoration: Elizabeth Keenan 

Over the Moon

Nominations include:

  • Best Animated Feature Film – Netflix

Pieces of a Woman

Nominations include:

  • Best Actress in a Leading Role – Vanessa Kirby

The Mank

Nominations include:

  • Best Picture – Ceán Chaffin, Eric Roth and Douglas Urbanski, producers
  • Best Director – David Fincher
  • Best Actor in a Leading Role – Gary Oldman
  • Best Actress in a Supporting Role – Amanda Seyfried
  • Best Original Score – Trent Reznor, Atticus Ross 
  • Best Sound – Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance and Drew Kunin
  • Best Costume Design – Trish Summerville
  • Best Cinematography – Erik Messerschmidt 
  • Best Makeup and Hairstyling – Kimberley Spiteri, Gigi Williams, Colleen LaBaff

Trial of the Chicago 7

Nominations include:

  • Best Picture – Marc Platt and Stuart Besser, producers
  • Best Actor in a Supporting Role – Sacha Baron Cohen
  • Best Original Screenplay – Aaron Sorkin 
  • Best Original Song – Hear My Voice, Music by Daniel Pemberton; Lyric by Daniel Pemberton and Celeste Waite
  • Best Cinematography – Phedon Papamichael
  • Best Film Editing – Alan Baumgarten

The Life Ahead

Nominations include:

  • Best Original Song – Io Si (Seen), Music by Diane Warren; Lyric by Diane Warren and Laura Pausini